78 éve történt a Doni áttörés

1943 január 12-én 78 éve történt, hogy a 2. Magyar Királyi Honvéd Hadsereg egy évi küzdelem után hősiesen helytállt és elvérzett az 1943-as szovjet téli tömegtámadásokban. A témát több mint 30 éve szabadon lehet kutatni. A Kádár rezsimben ez az eseménysorozat tabu volt és eleget hazudtak róla. Tisztelet a néhány emlékébresztőnek! (Kónya Lajos: Hej búra termett idő! még 1956-ban! Nemeskürty István: Requiem egy hadseregért (1973) Sára Sándor: Pergőtűz (1981-1985)
Minden év január 12-én az urivi szovjet támadás évfordulóján mi soproniak ezen a napon megemlékezünk a magyar hadtörténelem e tragédiájáról. Emlékezünk katona hőseinkre, mindazokra, akik esküjükhöz híven bátran és hősiesen harcoltak farkasordító hidegben, az akkor már elégtelen felszereléssel a hazatérés reményében. A 120 ezres hadseregből hősi halált halt és eltűnt 42 000 katonánk 26 000 ezren hadifogságba estek, 28000 fő sebesültünk volt. A hadifoglyok túlnyomó többsége szovjet halál és munkatáborokban pusztult el.
A jelenlegi kutatások szerint egyetemi hallgatóink közül hősi halált halt és eltűnt a szovjet fronton:
Bándi Dezső t. hadnagy, erdész valétaelnök, Gárdonyi Nagy László tsz. zászlós, Jandó László erdőmérnök, Kretter Antal hadnagy erdőmérnök, Rónay László szig. bányamérnök t. hadapród őrmester,

A 120 éve született nemzetközi hírű festő-grafikus művész az örök soproni Sterbenz Károly 1942 telén készített fametszetével emlékezzünk rájuk, és mécsesek fénye őrizze emléküket.