1943 január 12-én 78 éve történt, hogy a 2. Magyar Királyi Honvéd Hadsereg egy évi küzdelem után hősiesen helytállt és elvérzett az 1943-as szovjet téli tömegtámadásokban. A témát több mint 30 éve szabadon lehet kutatni. A Kádár rezsimben ez az eseménysorozat tabu volt és eleget hazudtak róla. Tisztelet a néhány emlékébresztőnek! (Kónya Lajos: Hej búra termett idő! még 1956-ban! Nemeskürty István: Requiem egy hadseregért (1973) Sára Sándor: Pergőtűz (1981-1985)
Minden év január 12-én az urivi szovjet támadás évfordulóján mi soproniak ezen a napon megemlékezünk a magyar hadtörténelem e tragédiájáról. Emlékezünk katona hőseinkre, mindazokra, akik esküjükhöz híven bátran és hősiesen harcoltak farkasordító hidegben, az akkor már elégtelen felszereléssel a hazatérés reményében. A 120 ezres hadseregből hősi halált halt és eltűnt 42 000 katonánk 26 000 ezren hadifogságba estek, 28000 fő sebesültünk volt. A hadifoglyok túlnyomó többsége szovjet halál és munkatáborokban pusztult el.
A jelenlegi kutatások szerint egyetemi hallgatóink közül hősi halált halt és eltűnt a szovjet fronton:
Bándi Dezső t. hadnagy, erdész valétaelnök, Gárdonyi Nagy László tsz. zászlós, Jandó László erdőmérnök, Kretter Antal hadnagy erdőmérnök, Rónay László szig. bányamérnök t. hadapród őrmester,
A Leghűségesebb Város centenáriumi logójának legjobb megálmodója a Soproni Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézetének III. éves formatervező hallgatója.
Szívből gratulálunk Kovács Petra Bianka Alkalmazott Művészeti Intézet hallgatónknak és felkészítő tanárainak a Leghűségesebb Város centenáriumi logójának megálmodásáért és kivitelezéséért. Nagyon szép és tartalmas alkotás. Méltó Sopron város és környéke küzdelmes múltjához és építő jelenéhez.
2020 október 16-án 18.00-kor kerül sor Tarjáni Antal fotóművész az
1976-os erdész valétaelnök kiállítására a soproni Torony galériában
Sopron, Szent György utca 14
A Soproni Egyetemen a „Csütörtöki Történetek” nyitó előadására kerül sor. Az előadás nyilvános.
Szeptember 3-án du. 16.00-kor 1921 mérnök-hallgató hőseinkre emlékezünk az első és második ágfalvi csaták
és azok előzményeinek felelevenítésével.
Szeretettel várjuk a leendő balekokat a Firmákat és az érdeklődő nagyközönséget a Ligneumba!
2020. augusztus 17-én hétfőn, a soproni Pannonia Szálló Európa termében
17. 00-kor sorra kerülő könyvbemutatóra várjuk a tisztelt érdeklődőket.
Új dokumentumfilm!
Hamarosan elkészül és bemutatásra kerül Dr. Érsek M. Zoltán dokumentumfilmje.
„A HATÁRTALAN HŰSÉG DIPLOMÁSAI” c.
Magyarország 2020
A Humán Szakemberek Országos Szövetség (HSZOSZ), az Országos Humánmenedzsment Egyesület (OHE) és a Magyar Hadtudományi Társaság (MHTT) kezdeményezésére és támogatásával tizenkét magyarországi és egy határon túli egyetem (a Budapesti Metropolitan Egyetem - METU, a Debreceni Egyetem - DE, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem - ELTE, a Széchenyi István Egyetem - SZE, a Kaposvári Egyetem - KE, a Miskolci Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem - NKE, a Pécsi Tudományegyetem - PTE, a Soproni Egyetem - SE, a Szegedi Tudományegyetem - SZET, a Szent István Egyetem - SZIE, a Pannon Egyetem - PE, és a Selye János Egyetem - UJS) kutatóinak összefogásával létrejött kutatócsoport e vizsgálatban arra keresi a választ, hogy:
A nemzetgyilkos trianoni békediktátum 100. és a nemzeti összetartozás 10. évfordulóján zárt körben felavatásra került
a TRIANON EMLÉKPARK Sopronban. A létesítmény az Agrár Minisztérium támogatásával és a Soproni Tanulmányi Állami Erdőgazdaság áldozatos munkájával valósult meg. Reméljük szeptembertől turisták , családok, hallgatók és diákok százai járhatják be az emlékparkot és ismerkedhetnek meg annak eligazító és információt szolgáltató tábláival.
(tárgyilagos tények, költők és írók Trianonról)
Az alábbiakban közöljük egyetemünk oktatójának, Dr. ifj. Sarkady Sándor tudományos kutatónak június 4-én elhangzott emlékbeszédét.
Fotó: Magasi Dávid
Újból selmeci szalamander a soproni utcákon